525602-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: UH-2020-389
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av bevakningstjänster för Skellefteå kommun och ett antal kommunala bolag. Se avtalsvillkor 6.2 för vilka organisationer som omfattas av upphandlingen.
Upphandlingen omfattar följande bevakningstjänster:
-Larmuttryckningstjänst (inbrottslarm, störningsjour & låsöppningsjour)
-Ronderad bevakning och stationär bevakning (både väktare och ordningsvakt)
-Receptionstjänst och växelarbete.
Utöver ovanstående omfattar avtalet även en del optioner, exempelvis utryckning på personlarm och möjlighet till avrop av skyddsvakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal, kunden garanterar inga volymer.
Uppskattat avtalsvärde är cirka 12 miljoner kronor under hela avtalsperioden (inklusive optionsåren) år och takvolymen är satt till 24 miljoner kronor.
Värdesuppskattningen är väldigt osäker av en mängd olika faktor som förklaras i avtalsvillkor 6.1.