2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arboristarbeten i Svalövs kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för arboristarbeten av varierande omfattning i Svalövs kommun, att utföras året om. Exempel på avrop i ramavtalet kan vara: · Fällningar av döda eller skadade träd · Underhållsbeskärningar av varierande omfattning · Skogsröjningar · Stubbfräsningar · Entreprenader med trädvårdsinriktning, t ex trädvård, övrig biotopvård · Miljöanpassade underhållsarbeten av befintliga naturområden · Platsbesök och förprojekteringar/projekteringar · Samarbete med kommunen och/eller annan entreprenör · Samordning med övriga berörda, t ex privata markägare och övriga vid behov · Rådgivning och förarbeten avseende prioritering och genomförbarhet av åtgärd utifrån platsförhållanden · Borttagning fågelbon, nertagning fastblåst skräp mm.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116632:Lot:1