525649-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SKL: Managementtjänster
Referensnummer: 19/318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att teckna avtal för att säkerställa tillgången på professionell kompetens och resurser i samband med den digitala transformationen. Målet med denna upphandling är att täcka SKL:s behov av managementtjänster i efterfrågade anbudsområden.
Anbud kan lämnas antingen för ett av områden A - Digital transformation eller B - Utveckling i en digital tid eller för båda. Varje anbudsområde kommer att utvärderas för sig. Avtal kommer att tecknas separat med en leverantör för varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde A och B.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att teckna avtal för att säkerställa tillgången på
Professionell kompetens och resurser i samband med den digitala transformationen. Målet
Med denna upphandling är att täcka SKL:s behov av managementtjänster i efterfrågade
Anbudsområden.
Anbud kan lämnas antingen för ett av områden A - Digital transformation eller B - Utveckling i
En digital tid eller för båda. Varje anbudsområde kommer att utvärderas för sig.
Avtal kommer att tecknas separat med en leverantör för varje anbudsområde.