Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centrumlagringssystem inklusive stödsystem för LUNARC med 4 års support
Referensnummer: V 2018/947
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp, leverans och installation av Centrumlagringssystem inklusive stödsystem för LUNARC med 4 års support. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Maximalt totalt anbudspris skall vara 4 000 000 SEK exkl. mervärdesskatt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 32580000 Datautrustning, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen