2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitala verktyg skola
Beskrivning: Inom grundskolan, anpassad grundskola, gymnasiet och vuxenutbildningen används Google Workspace som lärmiljö. Därför krävs digitala verktyg som är kompatibla för en effektiv och likvärdig undervisning. Avtalet omfattar tre produktkategorier: Chromebook, MacOS och iPadOS. Upphandlingen ska erbjuda en helhetslösning med enheter, support, managering, utbildning och leverans till skolor, för att säkerställa en smidig implementering och effektivt lärande med digitala verktyg.
Intern identifierare: Dnr. 27-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000