525720-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färdigställande byggnadsarbeten – Rivning och nyproduktion Brobyggaren 11
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRivning och nyproduktion Brobyggaren 11
BeskrivningÖversiktlig information om objektet Objektet omfattar översiktligt rivning av befintlig byggnad och miljöstation samt nybyggnad av flerbostadshus. Lokaler för hemtjänst byggs i entréplan med ovanliggande lägenheter i fem plan samt ett vindsplan. Antal lägenheter 35 stycken. Byggnaden ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. I projektet ingår även att uppföra cykelförråd på innergården samt anläggning av parkeringsplatser. Befintlig parkering på närliggande fastighet (Mekanisten 12) ska uppgraderas med ny beläggning, dagvattenbrunnar samt utökning av yta för fler parkeringsplatser och ny belysning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100160:Lot:1