525765-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Trädgårdstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Norrort-Bromma/Danderyd/Norrtälje
Referensnummer: LOC 1804–0788/1805–0884/1805–0885
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är en teknisk förvaltningsentreprenad som innefattar tillsyn, skötsel, avhjälpande underhåll samt vinterhållning av utemiljön samt närliggande service-tjänster för:
Entreprenadområde 1 – Norrort-Bromma
Bromma sjukhus, Jakobsbergs sjukhus, Löwenströmska sjukhuset, Sollentuna sjukhus och Spånga Familjecentral.
Entreprenadområde 2 - Danderyds sjukhus
Entreprenadområde 3 - Norrtälje sjukhus
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 63 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bromma sjukhus, Jakobsbergs sjukhus, Löwenströmska sjukhuset, Sollentuna sjuk-hus och Spånga Familjecentral.
Del nr: 2
Utemiljö och snöröjning enligt FFU
Del nr: 3