525782-2019 - ResultatSverige-Arvika: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter, hyra av buss inklusive chaufför
Referensnummer: Dnr 2019-117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som tillgodoser kommunens behov av inhyrning av buss inklusive chaufför för diverse planerade och oplanerade bussresor som beställes vid behov. Ramavtalet gäller resor där inte linjestyrd trafik kan användas.
Ramavtalet avser inte skolskjutsresor, simhallsresor, resor till språkundervisning, slöjd, hemkunskap. Ej eller resor där vi endast hyr minibussar utan chaufför.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen