Huvudsaklig CPV-kod 45222100 Byggnation av avfallsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförandet av en sorteringsanläggning för hushållsavfall, lokaliserad i Högdalen, Stockholm. Syftet med anläggningen är att sortera ut matavfall och återvinningsbara fraktioner ur stadens hushållsavfall.
Upphandlingen avser Bygg- och anläggningsentreprenad med mark, hus och tillhörande installationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen