525786-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Datortomografer ("CT scanner")
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal datortomografer (DT, CT)
Referensnummer: RS/230009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland ska upphandla ett ramavtal för regionens behov av datortomografer.
Datortomograferna finns installerade på flera olika ställen i länet. För att underlätta för personalen att kunna arbeta på olika kliniker inom regionen kommer en leverantör att tilldelas hela uppdraget.
Regionens befintliga utrustning består av Siemens Somatom Definition AS