525794-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmateriel
Referensnummer: 20/146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet är främst till för Jönköpings kommuns syslöjdlärare men även andra verksamheter som har ett behov kan vara aktuella.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende textilslöjdsmateriel.
Omfattning
Upphandlingen avser inköp av ett brett sortiment av produkter som täcker behovet för att kunna driva bra textilslöjdsundervisning för Jönköpings kommuns skolor men även andra verksamheter såsom äldreboende och olika gruppboende. Detta innebär att flertal(et) av leverantörens offererade produkter ska kunna beställas i flera olika utföranden vad gäller till exempel färg, material, förpackningsstorlek, dimension osv.
Upphandling eftersträvar inköp av tyger och material med goda hållbarhetsegenskaper avseende miljö och kvalitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18453000 Blixtlås, 19281000 Ull, 19400000 Textilgarn och -tråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3200000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 4000000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.