Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Fritt publikt WiFi utomhus
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser tillhandahållande av Fritt publikt WiFi utomhus.
Göteborgs Stad har idag ett antal zoner för så kallat ”fritt publikt WiFi utomhus, med syfte att användas i första hand för allmänhet och besökare inom Göteborgs Stad. Kommunfullmäktige har tagit beslut och en utbyggnad av antal zoner skall genomföras. Surfzonerna återfinns på lokala torg och centrala platser i Göteborg för att komplettera kommersiella aktörers nät, på liknande sätt kommer även utbyggnad att ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72700000 Datanätstjänster, 72720000 Tjänster för globalt nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen