525891-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arbetsutrustning för tandläkare – FTV 2406–0263 Dentala Behandlingsenheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFTV 2406–0263 Dentala Behandlingsenheter
BeskrivningUpphandlingen omfattar golvmonterade behandlingsenheter med komplett utrustning, såsom behandlingsstol, operationsbelysning och fotkontroll, för allmän tandvård och sjukhus- och kirurgitandvård gällande barn och vuxna. Upphandlingen omfattar även leverans, installations- och monteringsarbete, demontering och bortforsling av befintlig utrustning, service och underhåll m.m. i enlighet med vad som framgår av upphandlingsdokumenten.
Intern identifierareFTV 2406–0263
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandling genomförs i enlighet med LOU som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § LOU. Ett-stegsförfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 50000000 Reparation och underhåll, 50324200 Förebyggande underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000