52591-2022 - ResultatSverige-Fagersta: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av hissar
Referensnummer: 2021/0384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för:
Tillsyn och service inklusive jourberedskap av hissar, lyftar, vikväggar, motordrivna portar etc.
Utförande av reparationsåtgärder efter säkerhets- och revisionsbesiktningar.
Akuta reparationsåtgärder och andra akuta och angelägna fel t.ex. jourutryckning vid hisstopp.
Upphandlingen avser ett ramavtal för service och underhåll av hissar. Varje servicebesök ska utföras fackmannamässigt och enligt gängse normer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen