525934-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsrobot
Referensnummer: HSN/153/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen avser med denna frivilliga förhandsinsyn meddela att Regionen har för avsikt att tilldela Intuitive Surgical kontrakt avseende en operationsrobot till Östersunds Sjukhus. Upphandlingen genomförs genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingen avser en (1) operationsrobot för minimalinvasiv avancerad gynekologisk-, gastrointerstinal-,kolorektal-, samt urologiskkirurgi.
Roboten är utrustad med bl.a följande funktioner.
• Integrerad stapling
• Integrerad avancerad bipolär energi
• Integrerad fluorescensvisualisering
• Integrerad mjukvara som gör att ett operationsbord kan röra sig synkront med roboten intraoperativt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen