526041-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för akt och journal inom elevhälsa
Referensnummer: GSN 2022/00242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad avser att upphandla ett IT-stöd för akt och journal inom elevhälsa som en standardlösning, vilket motsvarar den standard som finns i ett modernt IT-stöd för akt och journal inom elevhälsa på marknaden idag, med goda förutsättningar att utvecklas. Efterfrågat IT-stöd ska levereras som en molntjänst (SaaS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av IT-stöd för akt och journal inom elevhälsa där bland annat nedanstående punkter ska ingå:
·         Gemensamt IT-stöd för aktföring och journalföring inom elevhälsa
·         Nyttjanderätt till IT-stödet
·         Införandeprojekt (projektledning, uppsättning och konfiguration av IT-stödet, integration, tester, driftsättning, utbildning, o.s.v.)
·         Förvaltningsåtagande (support, underhåll och förvaltning)
·         Dokumentation
·         Utbildning
·         Vidareutveckling
·         Överlämning och avveckling
·         Konsulttjänster under avtalstiden