526117-2021 - ResultatSverige-Linköping: Datatjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Master Data Management (datakvalitet och masterdatahantering)
Referensnummer: 20/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
B har behov av en L som på ett proaktivt sätt utvecklar Bs tillämpning av lösningen och samtidigt stödjer utveckling av B affär under avtalstiden med hänsyn till förändringar i lagar, förordningar, marknadsutveckling och utifrån teknikutveckling inom IS/IT-branschen. B vill implementera en lösning som långsiktigt kommer stödja en verksamhet och omgivning i förändring (trender, lagstiftning, digitalisering, nya beteenden och uppträdande på marknaden).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72263000 Programimplementation, 72318000 Dataöverföring, 72322000 Datahantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
B har idag en stor komplex IT-miljö bestående av både standardlösningar och egenutvecklade lösningar. B har valt en i grunden modulariserad miljö där de olika systemen har varit specialiserade för sin uppgift. Antalet system som har spänt över hela verksamheten har varit få. Detta har medfört att betydande mängder information transporteras mellan systemen både via integrationer och manuellt. Antalet direktintegrationer är fortfarande högt, men nu hanteras fler och fler integrationer via B integrationsplattform (Inobiz). Integrationsplattformen är idag utpekad som en strategiskt viktig komponent. IT-miljön driftas och förvaltas av den interna IT-avdelningen men vissa tjänster köps externt, t.ex. molntjänster och utvecklingstjänster. I dagsläget har B masterdata utspridd över flera olika IT-system. En central lösning för att hantera datakvalitet och masterdata har tidigare saknats, numer har delmängder av Bs masterdata konsoliderats och lagras i Bs datavaruhus.
B hanterar idag masterdata så som kund, leverantör, produkt och produktstruktur, anställd och organisationsstruktur samt platser.
Syfte
B avser att sluta avtal med en (1) L för att långsiktigt täcka B behov av en standardiserad och – avseende funktionalitet samt informations- och transaktionsvolymer – skalbar helhetslösning. Lösningen ska stödja B behov av Master Data Management (datakvalitet och masterdatahantering).
Lösningen ska understödja B i att förenkla, förbättra och i högre grad automatisera hanteringen av masterdata. Målet är att Bs användande av masterdata ska vara konsekvent och riktigt vilket skapar förutsättningar för en förbättrad uppföljning och en högre intern effektivitet. Lösningen ska även understödja fullgod internkontroll vad gäller behörigheter, spårbarhet av data och enkelhet i administration av densamma.
Visionen är att kunna kvalitetssäkra och tillgängliggöra all Bs masterdata på ett standardiserat vis.
Omfattning
Lösningen ska vara multidomän i den mån att den ska kunna hantera B masterdata som kund, leverantör, produkt och produktstruktur, anställda och organisationsstruktur samt platser. B avser initialt att implementera lösningen för att hantera domänen kund men har en långsiktig strategi för att inkludera hantering av övriga domäner i lösningen.
Med hantering avses bland annat att konsolidera, matcha, validera och rensa data från olika källor för att kunna skapa den mest representativa bilden av en part, sak eller plats som sedan tillgängliggörs för konsumtion samt kontrollera och följa upp datakvaliteten.
Under avtalstidens gång kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.