526130-2026 - Resultat
Sverige – Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor – Drivmedel stationstankning - Obemannad station
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel stationstankning - Obemannad station
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av stationstankning vid obemannade stationer i åtta dalakommuner! Upphandlingen avser ett ramavtal för köp av drivmedel genom stationstanking vid obemannade stationer för ytterområden kopplade till dalakommunerna, Falun, Borlänge, Ludvika, Säter, Avesta, Hedemora och Gagnef samt respektive kommuns bolag. Avtalet omfattar även tillhandahållande av företagskort för köp av drivmedel och betalning av parkeringsavgifter. Upphandlingen delas upp i 7 olika geografiska områden för att möjliggöra deltagandet för flera anbudsgivare. Ta chansen att tillhandahålla drivmedel i en eller flera dalakommuner, vi ser fram emot erat anbud! Se även separat upphandling av stationstankning - bemannade stationer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Borlänge - Romme (Borlänge kommun, AB Borlänge Energi)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning med högst 24 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Falun - Bjursås (Falu kommun, Falu Energi & Vatten AB, Kopparstaden AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Falun - Enviken (Falu kommun, Falu Energi & Vatten AB, Kopparstaden AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Falun - Hosjö (Falu kommun, Falu Energi & Vatten AB, Kopparstaden AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Gagnef - Gagnefs by (Gagnefs kommun)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Ludvika - Grängesberg (Ludvika kommun, Ludvika Kommunfastigheter AB, LudvikaHem AB, Tryggheten i Ludvika, Västerbergslagens utbildningsförbund (VBU), WBAB WessmanBarken Vatten & Återvinning AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Säter - Säter centralt och Gustafs (Säters kommun)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94141:Lot:7