526162-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsröjning (UHR) 2022, inkl. ramavtal
Referensnummer: UH-2021-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna omfattar underhållsröjning av regionnätsledningar 30-130 kV och underhållsröjning av lokalnät 0,4-24kV. Varje objekt behandlas som en huvuddel, vilket innebär att de beställs individuellt och regleras var för sig. Volymerna av underhållsröjningen när det gäller objekten kommer att beskrivas i mängdförteckningar för regionnät respektive lokalnät. Angivna volymer i mängdförteckningarna är reglerbara.
I samband med projektupphandlingen för 2022 års volym kommer ramavtal upprättas. Som option kan ramavtalen förlängas 1+1 år med avsikten kunna genomföra en förnyad konkurrensutsättning för volymer 2023 och 2024 samt kunna avropa ytterligare röjningsåtgärder löpande.