2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbränning av kommunalt avfall och verksamhetsavfall
Beskrivning: Upphandling av förbränning av utsorterat brännbart kommunalt avfall och verksamhetsavfall för successivt uttag under avtalstiden. Om beställarens verksamhet förändras i omfattning ska vid behov kvantiteterna ändras. Hanteringen ska omfatta följande huvudmoment: Mottagning av inkommande avfall av de två fraktionerna, kommunalt avfall och verksamhetsavfall. Erforderlig mellanlagring-balning av de två fraktionerna. Dessa fraktioner måste vägas och transporteras separat. Tjänsten kan även omfattas av transport: Leverantören kan välja att offerera frakt om leverantören har ett förmånligare transportavtal än beställaren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99902:Lot:1