Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstransporter
Referensnummer: LS-18-004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser främst transporter av hushållsavfall från återvinningscentraler till olika behandlingsanläggningar. Även andra avfallsslag förekommer samt transporter mellan de olika återvinningscentralerna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen