526259-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbel och kontorsflyttning
Referensnummer: 3.3.1-406/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att avropsberättigade ska kunna avropa flyttjänster på ett enkelt och effektivt sätt, vilket genererar tid- och kostnadsbesparingar, samt möjliggör anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Upphandlingens volym/omfattning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal avrop kan inte lämnas.Den totala volymen för kommande avtalsperioder är svår att ange men volymen uppgick till ca 42 miljoner SEK under år 2017. Varav bostadsbolagens flyttar uppgick till ett värde av ca 25 miljoner SEK. Volymen är angiven som information och innebär inte ett volymåtagande för framtida beställningar. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar möbel- och kontorsflyttning med eller utan packning inklusive flyt tjänster.
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att avropsberättigade ska kunna avropa flytt-tjänster på ett enkelt och effektivt sätt, vilket genererar tid- och kostnadsbesparingar, samt möjliggör anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal avrop kan inte lämnas.
Den totala volymen för kommande avtalsperioder är svår att ange men volymen uppgick till ca 42 miljoner SEK under år 2017. Varav bostadsbolagens flyttar uppgick till ett värde av ca 25 miljoner SEK.
Volymen är angiven som information och innebär inte ett volymåtagande för framtida beställningar. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast
28.11.2018
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 30.9.2019