Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: GNU 2019/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bevakningstjänster för Borlänge, Gagnef, Säter samt AB Borlänge Energi, AB Borlänge Elnät, AB Stora Tunabyggen, Hushagens Fastighets AB, Maserhallen AB och Gagnefsbostäder AB. Bevakningstjänster avser dels ett fast uppdrag och dels tilläggstjänster. Det fasta uppdraget avser bland annat rondering, larmutryckning och larmcentraltjänster måndag till söndag åt Borlänge kommun och kommunens bolag. Tilläggstjänsterna avropas av samtliga Beställare och avser uppdrag kopplat till bevakning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej