Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sittplatsstolar till Fredriksskans
Referensnummer: 2020-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla ca 1900st läktarstolar till Fredriksskans södra läktare. Det är en utomhusläktare under tak. I uppdraget ingår även framtagning av layout (placeringsritning) samt montage av dessa läktarstolar på befintliga gradänger, inklusive material.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39111000 Säten, 39112000 Stolar, 39113000 Diverse säten och stolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla ca 1900st läktarstolar till Fredriksskans södra läktare. Det är en utomhusläktare under tak. I uppdraget ingår även framtagning av layout (placeringsritning) samt montage av dessa läktarstolar på befintliga gradänger, inklusive material. Beställaren ansvarar för att ta bort de befintliga läktarstolarna med tillhörande rör och infästningar innan detta uppdrag ska påbörjas.
Överblivet material/spill eller emballage, som kan hänföras till leverantören, ska omhändertas av leverantören efter utfört uppdrag.