526426-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Apparater för analys av blod
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PNA Hb Instrument och förbrukningsmaterial
Referensnummer: VF2020-00073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434520 Apparater för analys av blod
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar instrument för mätning av B-Hemoglobin, kontroll Hb samt reagens/mätkuvett B-Hemoglobin. Där samtliga kostnader för utrustning, utbytesinstrument, service, uppdateringar (mjuk och hårdvara), uppkoppling med mera skall ingå i kuvett/reagens pris/st.
Mer information om förbrukning och antal går att återfinna i bifogad artikelspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00073 PNA Hb Instrument och förbrukningsmaterial
Upphandlingen omfattar instrument för mätning av B-Hemoglobin, kontroll Hb samt reagens/mätkuvett B-Hemoglobin. Samtliga kostnader för utrustning, utbytesinstrument, service, uppdateringar (mjuk och hårdvara), uppkoppling med mera skall ingå i kuvett/reagens pris/st.Mer information om förbrukning och antal går att återfinna i bifogad artikelspecifikation.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 2 000 000, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 20 000 000 . Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-10-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser. Observera vad som står under stycket implementering nedan.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-09-30
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 3 st förlängningsoptioner à 12 månader.