526446-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Hamntjänster och spedition
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamntjänster för bränsle till Vattenfall AB Värme i Haninge och Gustavsberg.
Referensnummer: 1003422936
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63523000 Hamntjänster och spedition
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Värme i Haninge och Gustavsberg (nedan kallat Vattenfall) har för avsikt att upphandla hamntjänster för sina anläggningar.
Hamntjänsterna består i att ta emot och lossa fartyg lastade med bränsle i bulkform, mellanlagring samt transport av bränslet på lastbil till anläggningarna. I viss mån kan även utlastning på båt bli aktuellt då huvudsakligen pellets. De större mängderna av bränsle förväntas med fartyg men även inleveranser med lastbil till lagren ska kunna hanteras.
Hamnen kan komma att hantera bränslen till fler av Vattenfalls anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen