526460-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grundvattenkonsult
Referensnummer: 2018-0708
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för Geohydrologiska Tjänster där samtliga villkor för avrop är fastställda, uppdelat i tre (3) anbudsområden.
I denna upphandling kommer köparen att tilldela och upprätta tre (3) avtal för successivt uttag under avtalstiden med totalt tre (3) leverantörer för respektive anbudsområde, om så många anbud inkommer och kan kvalificeras.
Antagna leverantörer ska under hela ramavtalstiden erbjuda beställaren utförande av enskilda kontrakt (uppdrag) som beställaren avropar från ramavtalet. Tilldelning av uppdrag sker genom en fastställ rangordning, ekonomiskt mest fördelaktigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grundvattenmodellering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grundvattenmodellering Feflow
Grundvattenprospektering m.m.
Del nr: 2
Grundvattenprospektering, Konstgjord infiltration, Provpumpningar, Brunnskonstruktion, Underhåll av anläggningar, Tillståndsansökningar: vattenverksamhet och skyddsområden.
Stöd vid händelser inom vattenskyddsområden
Del nr: 3
Flera av kommunens vattenskyddsområden ligger inom tätbefolkade områden med en mängd olika verksamheter. Många gånger behöver Uppsala Vatten yttra sig då dispenser söks för verksamheter som kan strida mot vattenskyddsföreskrifterna eller hantera händelser som riskerar att förorena täkterna. Ibland kan det krävas snabba bedömningar och ageranden.