526513-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalenteprenad Smedsgärdsskolan
Referensnummer: KSTFU/2020:165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplands Väsby kommun planerar uppförande av en ny modern och klimatsmart grundskola med namn Smedsgärdsskolan, en skolbyggnad på 6 684 kvm BTA, för 600 elever i årskurs F-9 med tillagningskök och tillhörande angöring och skolgård. Skolan ska vara klar till HT 2026.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 230 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen