526585-2021 - ResultatSverige-Partille: Byggnation av flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av bostäder på Åkanten 3
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Partillebo avser att bygga ett nytt bostadshus med 58 st 35 kvm:s lägenheter. Huset kommer vara beläget i en slänt i stadsparken mellan Åkanten 2 (Partillebohallen) i söder och Säveån i norr.
Huset kommer att byggas på pelare för att möjliggöra passage och vistelse under byggnaden, och helt enkelt bli en del av stadsparken.
Byggnaden kommer att utföras med ett centralt placerat trapphus som har loftgångar åt öster och väster. På plan 4 kommer en gemensam uteplats mot väster att placeras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen