526638-2021 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggningar och anläggningsarbeten i Umeå kommun
Referensnummer: 21179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar ramavtal för successiva avrop avseende asfaltsbeläggningar och anläggningsarbeten i enlighet med upphandlingsdokumenten. Entreprenaderna omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader i form av anläggningsarbeten, fräsning, vägmarkering och asfaltsbeläggningar för underhåll och nybyggnation, samt övriga arbeten i anslutning till dessa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233220 Ytbehandling av vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal Asfaltsbeläggningar och anläggningsarbeten i Umeå kommun enligt dokument i upphandlingen