526676-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikenförbindelsen
Referensnummer: TFN-2018-3011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Cirkulationsplats Sjömansgatan/Packhusallén/Tullhusgatan
Cirkulationsplats Löfbergs
Tullhusgatan norra och södra ca 580 m
Packhusallén ca 270 m
Sjömansgatan ca 110 m
Gång- och cykelvägar ca 1 900 m
VA-ledningar ca 530 m (S,V,D) och ca 600 m separat dagvatten
Fjärrvärme-ledningar ca 1 090 m (avser schakt och fyllnadsarbeten)
Belysning
Trafiksignaler
Busshållplats med 4 perronger
Markvärme
Tillfälliga vägar
Se deltider AFC.44, ekonomi AFC.6. och förutsättningar för entreprenaden AFB.17
Optioner:
Optioner som ingår i förfrågningsunderlaget kan komma att avropas under entreprenadtiden.
I optionerna (exkl. 2:2) ingår liknande arbeten som i etapp 1.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se Administrativa Föreskrifter (AF).