526688-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala kommun: Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuella rullstolar
Referensnummer: KSN-2016-0786
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Manuella rullstolar - Allroundrullstol med och utan vårdarbroms, Komfortrullstol med och utan vårdarbroms, Transportrullstol samt allroundrullstol för tunga brukare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning, 33193100 Invalidfordon och rullstolar, 33193120 Rullstolar, 33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Manuella rullstolar - Allroundrullstol med och utan vårdarbroms, Komfortrullstol med och utan vårdarbroms, Transportrullstol samt Allroundrullstol för tunga brukare.