Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdragen innebär huvudsakligen uppdrag kopplade till annan ändring, (ombyggnation), av vårdlokaler. Även uppdrag för nybyggnation kan förekomma. Vårdlokaler är ”ändamålslokaler” där verksamheternas processer är viktigast och där lokalen är en av flera resurser för verksamheten. Lokalerna är oftast utrustade med komplicerad installationsteknik med mycket höga krav på funktion och tillgänglighet. Lokalerna ska utformas för att stödja olika sjukvårdsverksamheter i alla avseenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen