526786-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringssystem för VSO
Referensnummer: Ks26 2020-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun avser att upphandla ett planeringsstöd för hemtjänsten. Det finns ca 50 planerare ute i de olika verksamheterna som planerar och antal brukare är ca 1600. Systemet används även av hemsjukvården för planering för kvällar, helger och övriga jourtider.
Denna upphandling omfattar ett planeringssystem med tillhörande mobilapp, support och service, drift, utbildning och implementering. Implementering i form av API ska ingå.
Syftet är att Linköpings kommun ska kunna automatisk få överfört uppgifter om personal/vikarie och brukare från befintliga verksamhetssystem till planeringssystemet. Därefter planeras hemtjänstens och hemsjukvårdens schema utifrån en optimering som bland annat tar hänsyn till brukarens behov och personalens kompetenser, färdsätt osv.
De anställda i hemtjänsten/hemsjukvården ska kunna se deras schema i en mobil applikation som underlättar deras arbetsdag, då information om insatser med mera finns tillgängligt på ett smidigt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten