526795-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för PLM-system
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Som en del av FMVs nya IT-landskap har FMV behov av ett nytt PLM-system. FMV avser att teckna ett ramavtal som löper i tre (3) år med möjlighet till förlängning i max fyra (4) år och implementera en standardprodukt för PLM, en så kallad commercial-off-the-shelf (COTS). Den tänkta lösning ska installeras och driftas inom FMV:s egen IT-miljö. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt LUFS.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej