526836-2023 - ÄndringSverige-Johanneshov: Fordon för väghållning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markvårdsmaskiner Avtalsområde E - Bogserade sopmaskiner
Referensnummer: 23-125-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144400 Fordon för väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rikstäckande leverans och garantiåtaganden av Bogserande sopmaskiner lämpade för yttre skötsel inom bostadsområden och parker.
Dynamisk rangordning gäller för avrop av upp till och med två maskiner. Avropsordning förnyad konkurrensutsättning ska tillämpas vid avrop av tre maskiner eller fler, alternativt när behovet inte kan tillgodoses med dynamisk rangordning på grund av funktionella och/eller tekniska egenskaper.