52693-2019 - ResultatSverige-Karlskrona: Skyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informations- och hänvisningsskyltar
Referensnummer: KS 2018/3830 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Karlskrona kommuns behov av informations- och hänvisningsskyltar för kommunens fastigheter.
Beskrivning
Karlskrona kommun arbetar med att utveckla tillgängligheten och ett steg i det arbetet är skyltning. Karlskrona kommun har en grafisk profil över hur skyltar i kommunens offentliga lokaler/platser ska se ut för att vara tydliga och skapa igenkänning. Skyltar i kommunens byggnader kommer att bytas ut/sättas upp successivt.
Karlskrona kommuns behov är en leverantör som kan leverera ett för beställaren enkelt och smidigt helhetspaket från beställning till färdig produkt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen