526970-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara för administration
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem till Gävle Energi AB
Referensnummer: 8501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle Energi AB efterfrågar ett nytt ekonomisystem som stödjer processerna för debitering och kundreskontra, löpande bokföring, bokslut, betalning av leverantörsfakturor, anläggningsregister, budget/prognos samt tid- och projektredovisning.
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från bolaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen