52704-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Markskötsel
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel inklusive snöröjning
Referensnummer: UPVH/2020:119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Väsbyhem avser att upphandla ett 8 årigt kontrakt (inklusive optioner) gällande markskötsel. Markskötsel innebär att sköta och underhålla markområden i och runt AB Väsbyhems fastighetsbestånd under hela året. Entreprenaden kommer bli uppdelat i två delområden. Det kommer stå entreprenören fritt att lägga anbud på båda delar eller endast en del. Notera att om ingen anbudsgivare lägger anbud på ett delområde kan den anbudsgivare som har lagt anbud på det andra delområdet att behöva ta även det delområdet där som ingen har lagt anbud på.
Entreprenaden innehåller inslag av snöröjning vid behov.
Upphandlingen kommer att annonseras perioden feb-mars 2021.
Avtalsstart beräknas till hösten 2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen