52706-2017 - ResultatSverige-Tumba: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Modulbostäder 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tumba.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Med anledning av det snabbt ökande behovet av tillfälliga bostäder har Botkyrka kommun gett i uppdrag till AB Botkyrkabyggen att bistå med byggande av ca 75-125 st. tillfälliga bostäder per år under perioden 2017 – 2020.
Botkyrkabyggen avser teckna ramavtal med förnyad konkurrensutsättning med tre (3) st. leverantörer för en tid om 3 år räknat från dagen för undertecknande, med en möjlighet för Beställaren att förlänga avtalet i ett år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.