527135-2023 - ResultatSverige-Gävle: Brytare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrbrytare till Swepos-stationer
Referensnummer: LM2023/002707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214100 Brytare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens innehåll och omfattning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för fjärrbrytare till Swepos-stationerna. Anledningen till upphandlingen är att nuvarande 2G/3G-nät avvecklas 2025 och Lantmäteriets befintliga fjärrbrytare hanterar inte 4G, samt för att modernisera Swepos-stationerna. Det är också tänkt att de nya enheterna ska användas vid nyetablering av stationer.
Avtal tecknas med en leverantör. Syftet med detta är för att ha samma typ av fjärrbrytare på samtliga stationer.
Planerad avtalstid är 2023-09-01 till 2027-08-30 med möjlighet för Part att efter två år säga upp avtalet med 3 månaders varsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen