527152-2019 - ResultatSverige-Linköping: Cytostatika/cytotoxiska medel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cytostatika 2019
Referensnummer: UC-2018-352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33652100 Cytostatika/cytotoxiska medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sydöstra sjukvårdsregionen (Region Östergötland, Region Jönköpings län samt Landstinget i Kalmar) inbjuder till anbudsgivning avseende följande ATC-koder:
L01AA03
L01CA02
L01CA04
L01CB01
L01CD01
L01DB01
L01XA02
L01XC15
L01XD04
L01XE01
L01XE10
L03AX03
L04AC05
L04AC08
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionen och dess vårdentreprenörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera i förfrågningsunderlagets specificerade delar (se produktspecifikation). Varje del/grupp utvärderas och tilldelas var för sig.