527163-2022 - ResultatSverige-Kista: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänster, projektering av El, Belysning, Data & Tele, Solceller, Säkerhet
Referensnummer: 2022 0119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar projektering av:
• Elsystem
• Belysningssystem
• Data- och telesystem
• Solceller
• Säkerhetssystem (inbrottslarm, låssystem, passersystem, CCTV, trygghetslarm).
Uppdrag kommer att variera i omfattning och storlek från mindre utredningsuppdrag till större projekteringsuppdrag beroende på beställaren behov och på projektens storlek och komplexitet.
Uppdrag kan komma att avse projektering av nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens fastighetsbestånd.
Se AUB.22 för samtliga handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen