527173-2019 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jodkontrastmedel 2019
Referensnummer: UC-2019-177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland bjuder in till upphandling av jodkontrastmedel.
Denna upphandling omfattar följande ATC-koder: V08AB
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Överenskommelse om samverkansregler
Sveriges kommuner och landstings överenskommelse med Läkemedelsindustriföreningens Service AB, Swedish Medtech och Swedish Labtech om samverkansregler mellan hälso- och sjukvårdens och industrins medarbetare ska respekteras och efterlevas under såväl upphandlingsperioden som kommande avtalsperiod.
Region östergötland inbjuder till anbudsgivning avseende ATC-kod V08AB.
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Östergötland och dess vårdentreprenörer.
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Regionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
ATC-koder
Denna upphandling omfattar följande ATC-koder:
V08AB