527199-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: RS/1928/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska säkerställa Regionens behov av livsmedel under kontraktsperioden samt säkerställa kvalitet, kostnadsbesparingar, minskad miljöbelastning och en konkurrenssituation där såväl stora som små- och medelstora företag kan delta. Upphandlingens totala värde uppgår till ca 40 000 000 SEK
Region Jämtland Härjedalen avser att teckna ramavtal för senare successiva avrop under avtalsperioden. Avropande enheter är Östersunds sjukhus kostenheten, Birka Folkhögskola och Bäckedals Folkhögskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
NÄRPRODCUERAT NÖTKÖTT
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 44618420 Livsmedelskonserver, 03142300 Animaliska livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen ska säkerställa Regionens behov av livsmedel under kontraktsperioden samt säkerställa kvalitet, kostnadsbesparingar, minskad miljöbelastning och en konkurrenssituation där såväl stora som små- och medelstora företag kan delta. Upphandlingens totala värde uppgår till ca 40 000 000 kr.
Region Jämtland Härjedalen arbetar målmedvetet med miljö- och folkhälsofrågor samt verkar för en hållbar utveckling. Regionen har som mål att främja inköp av närproducerade livsmedelsprodukter och öka inköpsvolymen av ekologiska livsmedel. Regionens definition av närproducerade livsmedel är "mat där såväl produktion, förädling och distribution till konsumenter sker inom ett visst avgränsat område". Med avgränsat område avser Regionen "Norrland". Regionen är miljöcertifierad enligt ISO 14024 och EMAS. Regionen ställer krav på att leverantörer och producenter skall uppnå nationella och regionala miljö- och klimatmål.
NÄRPRODCUERAD POTATIS
Del nr: 2
NÄRPRODCUERADE GRÖNSAKER
Del nr: 3
FÄRSKT BRÖD
Del nr: 4
ÄGG
Del nr: 5
FALUKORV
Del nr: 6
CHARKPRODUKTER
Del nr: 7
KÖTT, FÄRSPRODUKTER OCH FÅGEL
Del nr: 8
MJÖLK
Del nr: 9
FRUKT OCH GRÖNT
Del nr: 10
HUVUDSORTIMENT
Del nr: 11