527219-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Containertömning för sortergårdarna i Jönköping, Habo och Mullsjö kommun
Referensnummer: 22/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Bortforsling av sorterat avfall från alla sortergårdar i Jönköping, Habo och Mullsjö kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Containertömning för sortergårdarna i Jönköping, Habo och Mullsjö kommun.
Omfattning
June Avfall & Miljö AB är ett kommunalt avfallsbolag som bildades 1 januari 2018. Bolaget ägs av Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner. Bolaget ansvarar för sophämtning, slamtömning och sortergårdsverksamhet i de tre kommunerna. Bolaget äger och driver 11 sortergårdar (återvinningscentraler) i de tre kommunerna; nio stycken i Jönköpings kommun, en i Habo kommun och en i Mullsjö kommun.Vid sortergårdarna kan hushållen lämna grovavfall samt farligt avfall. Även företag och verksamheter har möjlighet att lämna grovavfall mot avgift. Vid sortergårdarna samlas olika fraktioner av avfall in via framför allt container i olika storlekar men det förekommer även andra behållare på några sortergårdar. På två av sortergårdarna lastas trädgårdsavfall med kranbil i anslutning till borttransport till mottagare. I bilaga 1 framgår vilka fraktioner som är aktuella i detta avtal samt antal containertömningar för respektive avfallsslag och sortergård under 2021. Under 2021 hade bolaget cirka 7900 containertömningar.Avfallet från sortergårdarna transporters till olika mottagningsanläggningar som Beställaren har avtal med. Målet med uppdraget är att det finns ett fungerade transportflöde så att kunderna alltid ska ha möjlighet att lämna sitt avfall vid respektive sortergård.
Behandling av avfall ingår inte i denna upphandling.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden uppgår till 36000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 43000000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.