527253-2019 - ResultatSverige-Linköping: Hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemisk-tekniska produkter (2)
Referensnummer: UC-2018-315-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland bjuder in till upphandling avseende tvål, duschtvål, hårschampo, handkräm, hudsalva, hudlotion, kräm för barriärskydd, zinkpasta, cerat, ögondusch, imskyddsmedel för optik och näspropp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33711500 Hudvårdsprodukter, 33711610 Schampon, 33741200 Handkräm eller kroppslotion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen