527281-2017 - ÄndringSverige-Vänersborg: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbruknings & Förvaringsprodukter (papper&plast)
Referensnummer: RS 2017-01458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Förbruknings- och förvaringsprodukter Innehåller bland annat följande typer av produkter:
— Hygienpapper, servetter samt engångs serveringsmaterial mm,
— Engångsmaterial för sjukvård exempelvis rondskålar, sprutfat, cellstoff, förkläde mm,
— Emballagematerial,
— Påsar och säckar,
— Torkdukar och absorbenter för sjukvård,
— Medicinbägare,
— Engångsmaterial för restaurang/storkök exempelvis matfolie, mikroformar mm.