527334-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård - Östersund
Referensnummer: Ä 2020-3222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket upphandlar nu lokalvård med tilläggstjänster för sitt kontor i Östersund. Uppdraget omfattar lokalvård av ca 2 287 kvm kontorslokaler fördelat på två plan och ett arkiv-/källarplan.
Tillväxtverket söker en städentreprenör som har erfarenhet från och rutiner för att upprätthålla en god städnivå under de speciella förutsättningar som råder för en aktivitetsbaserad kontorslösning. Arbetssättet innebär att kontorsytornas användning kan variera från dag till dag och därför påverkas också ytornas nedsmutsning. Det är av största vikt att städentreprenören har beprövade och väletablerade rutiner för en jämn, förutsägbar städkvalitet och en förmåga till ett flexibelt arbetssätt där anpassning sker till de för tillfället rådande förhållandena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen