Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering
Referensnummer: KS 2022/00330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar saneringsarbeten i beställarens fastigheter och lokaler enligt följande:
- Sanering av brand, mögel, avloppsvatten, kemikalier (såsom olja m.fl.) och lukt
- Sanering av asbest, asbestinventering, PCB och klorparafiner
- Sanering av sanitär olägenhet blod, avföring m.fl. (Ej dödsfall eller där skadedjur är inblandade)
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen